
Krakowska Szkoła Obywatelska to kompleksowy kurs z zakresu edukacji obywatelskiej, który:
– obejmuje wiedzę i umiejętności z zakresu: ustroju państwa, prawa, społeczeństwa i kultury, wyzwań globalnych
– prowadzony jest w formie hybrydowej (część zajęć zdalnie, część stacjonarnie)
– obejmuje 34 godziny zajęć dla każdej grupy (2 godziny modułu wstępnego i 8 godzin zajęć z każdego modułu)
– jest całkowicie darmowy
– trwa od drugiej połowy października do grudnia (szczegółowy harmonogram zostanie podany na początku kursu i będzie na bieżąco uzgadniany podczas modułów z Osobami Uczestniczącymi)
– umożliwia pięciu Osobom Uczestniczącym dostanie się na staże (być może płatne)
– jest szansą na poznanie nowych osób i zdobycie certyfikatu
Do udziału w programie jest zaproszonych 30 młodych osób uczących się na terenie Krakowa w szkołach ponadpodstawowych, a zajęcia prowadzone są w dwóch 15-osobowych grupach.
Rekrutacja trwa do 10 października 2021 roku
Opisy modułów
Moduł EDUKACJA USTROJOWA to segment obejmujący wiedzę i umiejętności dotyczące struktur państwowych. Jego celem będzie wytłumaczenie zależności pomiędzy obywatelem a władzą oraz następstw świadomego obywatelstwa, w tym kontroli władzy, dbania o prawa i wolności obywatelskie oraz działania na rzecz dobra wspólnego.
Moduł EDUKACJA PRAWNA to część kursu dotyczącą odziaływania prawa na nasze codzienne życie i poruszania się w systemie prawnym jako świadomy jego uczestnik. W ramach tego modułu poznawać będziemy podstawowe gałęzie prawa, badać jak oddziałują na rzeczywistość i strać się odnaleźć w tej skomplikowanej materii.
Moduł SPOŁECZEŃSTWO I KULTURA będzie przedstawiał tajniki aktywnego działania społecznego, na przykład organizacji projektów społecznych i zaangażowania w działalność organizacji pozarządowych. Ważnymi tematami będą też kultura, uczestnictwo w niej oraz kwestie działań antydyskryminacyjnych w naszym najbliższym środowisku.
Moduł WYZWANIA GLOBALNE skupiać się będzie na pomocy w zrozumieniu tematów odnoszących się do praw człowieka i ich wagi w kształtowaniu się współczesnych relacji społecznych, migracji i systemu migracji, wpływu globalizmu na nasze życie, działalności Unii Europejskiej oraz wyzwań klimatycznych.
